A svédek számára ugyanúgy az adventi időszakkal kezdődik az ünnep, ahogy Magyarországon is. Hozzánk hasonlóan koszorúkat készítenek és adventi kalendáriumot is nyitnak december első négy hetében. A gyertyagyújtásnak 13-án van a legfontosabb szerepe Luca napján, mivel ez az év legsötétebb napja a skandináv országban, ezért régi hagyomány, hogy ilyenkor mindent fénybe borítanak és gyertyát gyújtanak a svéd otthonokban.
Luca ünnepe legalább annyira, hanem fontosabb a svédek életében, mint a karácsony. Ilyenkor a lányok fehér ruhát viselnek fejükön koszorút, amin ma már világító égő régebben gyertya égett és ezzal járták körbe otthonaikat és vettek részt a templomi ünnepségen is. A karácsonyt a svédek leginkább 24-én délután-este ünneplik a 25-ét pihenéssel töltik. Karácsony és Szilveszter között látogatják egymást a családok és a barátok a hagyomány szerint. Az újév alkalmával pedig hozzánk hasonlóan tűzijátékot és fogadásokat rendeznek. Az összejövetelek alkalmával elmaradhatatlanok a a skandináv országokban elérhető tengeri fogások, mint a halleves, a lazac, vagy akár a tenger gyümölcseiből készült finomságok. Az éjfél közeledtével sokan mennek a nagyobb városok utcáira, köztereire. Stockholmban és Göteborgban lenyűgöző tűzijátékot rendeznek minden évben, hogy méltóképpen köszöntsék az új esztendőt.
A svédek sok más országtól eltérően december 24-re helyezik a hangsúlyt, ezt tartják az ünnep legfontosabb pontjának. A szentestét Julaftonnak hívják, ilyenkor összegyűlnek nagy családi és baráti társaságok rengeteget esznek isznak és kibontják az ajándékokat is. A nagy ünneplést általában már kora délután elkezdik és a köztelevízió régóta hagyományosan a Disney karácsonyi különkiadását vetíti. Julafton alkalmával van a Julbord, ami a karácsonyi vacsorát jelenti és ezt követi a Mikulás látogatása az ajándékbontással egybekötve. A svédek azért vezették be ezt a szokást, hogy 25-én mindenki sokáig alhasson és a gyerekek ne azon izguljanak már korán reggel mikor bonthatják ki a meglepetéseiket.
Természetesen az ünnep és az ünnepi asztal sem lehet teljes a hagyományos svéd ételek nélkül. Az egyik ilyen tradicionális fogás ilyenkor az úgynevezett ,,köttbullar”, ami egy húsgombócleves, amit fehér szósszal tálalnak. A másik nagy kedvenc a ,,Jansson frestelse”, ami szeletelt krumpliból, hagymából, heringből készülő tejszínes egytálétel. A hidegtálon többnyire sonka és lazac található különböző fűszerekkel és szószokkal kínálva. Az édesszájúaknak sem kell csalódniuk, mivel nekik ott a lusekatter nevű sáfrányos sütemény.
A svéd karácsony
A svéd karácsony nagyon közel áll a családhoz és a hagyományokhoz. Általában december 24-én, az esti órákban tartják az ünnepi vacsorát és az ajándékozást. A svéd háztartásokban gyakran az egész család részt vesz a karácsonyfa díszítésében, melyet hagyományosan sokféle színes dísszel és apró fényekkel díszítenek.
Az ünnepi vacsora általában húst és halat egyaránt tartalmaz. A hagyományos svéd karácsonyi asztalon a húsgombócleves (köttbullar), a sonka, a marhasült vagy a lazac gyakori fogások. Az egyik híres svéd karácsonyi étel a Jansson’s frestelse, egy krumplis és heringes étel.
Az ajándékokat általában az esti vacsora után adják át. A gyerekek sokszor versekkel vagy dalokkal köszöntik az idősebb családtagokat, majd az ajándékok kibontása következik.
A svéd karácsony együtt töltött időt, melegséget és az ünnepi hagyományok tiszteletét jelenti a családok számára.
Svéd fény ünnepe
A „Svéd Fény Ünnepe” vagy más néven „Lucia napja” december 13-án van Svédországban és más skandináv országokban. Ez az ünnep a sötétebb téli időszakban jelképezi a fény és a remény ünnepét.
Lucia napján a svéd lányok „Lucia nevében”, öltözve fehér ruhába és fehér koszorúval a fejükön (melyen gyertyák égnek), énekelnek és körbejárják az otthonokat, iskolákat vagy közösségi helyeket. Lucia hagyományosan a fény és jóslás szimbóluma, így az ünnep fényt és melegséget hoz a sötét téli napokba.
Ezen a napon a svédek hagyományos ételeket fogyasztanak, például a safrányos süteményeket (lussekatter) és a glögget, ami egy fűszeres forralt bor vagy gyümölcslé. Az ünnep az egész család, barátok és közösségek összegyűlésének ideje, hogy együtt élvezzék a fényt és az ünnepi hangulatot.
Svéd újév
Az új év Svédországban általában családi és baráti összejövetelekkel, tűzijátékokkal és ünnepi vacsorákkal telik. A svédek szívesen ünneplik az új évet otthon, ahol gyakran tartanak vacsorákat vagy bulikat, és megtekintik az éjféli tűzijátékot.
Az újév előtti napokban, különösen december 31-én, az emberek gyakran látogatják egymást, barátokhoz, rokonokhoz mennek. Az ünnepi vacsora általában különböző fogásokból áll, például tenger gyümölcseiből, lazacból vagy más ízletes ételekből.
Az éjféli óra közeledtével az emberek általában készülnek az utcára, hogy megtekintsék a tűzijátékot. Stockholm, Göteborg és más nagyvárosokban lenyűgöző tűzijátékot rendeznek az új év üdvözlésére. Az újévi bulik és az együtt töltött idő teszik emlékezetessé ezt az ünnepet Svédországban.
Svédországban decemberben számos hagyomány és szokás él, amelyek az ünnepekhez kötődnek.
Decemberi svéd ünnepek
Svédországban decemberben számos ünnep és hagyomány kerül megünneplésre.
Az adventi időszakot december első négy vasárnapjával kezdik, amikor is gyakran adventi koszorút készítenek otthonaikban, és minden vasárnap gyertyát gyújtanak rajta.
Lucia napja, december 13-án van, amikor a lányok fehér ruhát viselnek, és fejükön koszorúval, melyen gyertyák égnek, körbejárják az otthonokat vagy a közösségi helyeket, megidézve a fényt a téli sötétségben.
December 24-én, a svéd családok a karácsonyfát díszítik, és este ünnepi vacsorát tartanak, melynek része lehet a hagyományos húsgombócleves, sonka, lazac vagy más ínycsiklandó fogások.
A következő ünnep a karácsony másodnapján, december 25-én van, amikor a családok folytatják az ünneplést, gyakran látogatják egymást, és élvezik az együtt töltött időt.
Az év utolsó napja, december 31-e, az új év beköszöntének ünnepe. Tűzijátékot rendeznek, és az emberek barátokkal vagy családdal gyűlnek össze, hogy együtt ünnepeljenek és köszöntsék az új évet.
Ezek az ünnepek és hagyományok adják a svéd decemberi időszak varázsát és ünnepi hangulatát.
Képek forrása – Image Bank Sweden